Aktualizacja 15 września 2022
Co to jest ozonowanie i co trzeba wiedzieć na jego temat? Ozonowanie mieszkań jest czymś, o czym aktualnie mówi się bardzo dużo. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane trwającą pandemią koronawirusa, czy czymkolwiek innym, samo w sobie z pewnością zasługuje na uwagę, jaka jest mu w tym momencie poświęcana. Ale czym tak właściwie ono jest? Co jest w jego kwestii najważniejsze? Czy wszyscy są w stanie sięgnąć po nie, czy ozonowanie magazynów jest skierowane wyłącznie do określonej grupy klientów? Te wszystkie kwestie zostaną poruszone w dzisiejszym wpisie.
Czym jest ozonowanie?
Ozonowanie pomieszczeń jest usługą, w ramach której profesjonalna firma traktuje owe pomieszczenia ozonem – gazem zwanym również aktywnym tlenem, znanym ze swoich nietypowych właściwości. Gaz ten jest bowiem w stanie wchodzić w reakcję z niektórymi związkami organicznymi i za sprawą tego kompletnie je niszczyć. Znany jest z tego, że radzi sobie z grzybem i pleśnią, ale też bakteriami i wirusami, co jest doceniane zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ozon to też świetny środek do pozbywania się alergenów, roztoczy oraz po prostu odświeżania – pozbywa się przykrego zapachu, pozostawiając po sobie świeżość, a później po prostu neutralność.
Ozonowanie hoteli jest wykonywane przy pomocy dedykowanego temu urządzenia – tak zwanego ozonatora (zwanego też po prostu generatorem ozonu). Działa ono w sposób automatyczny, jednak trzeba je ustawić odpowiednio do pomieszczenia, które będzie się poddawało całemu procesowi. Ozonowanie wymaga dużej uwagi i odpowiedniego podejścia i choć samo w sobie nie należy do najbardziej skomplikowanych, poleca się sięgnięcie po usługi profesjonalistów. Dysponują oni bowiem odpowiednim sprzętem i wiedzą, jakich zasad przestrzegać, by uczynić je bezpiecznym.
Co można poddać ozonowaniu?
Choć ozonowanie szkół jest czymś, o czym mówi się najczęściej i co przyciąga do siebie najwięcej uwagi, szkoły nie są jedynymi miejscami i obiektami, które mogą zostać nim objęte. Tak właściwie bowiem ozonowaniu można poddać każdą możliwą powierzchnię – z tym, że nie w każdym przypadku ma to sens. Najchętniej ozonowane są samochody, obiekty użyteczności publicznej (jak przystanki, wiaty autobusowe, ławki w parku), ale też magazyny, hotele, przedszkola czy urzędy. Usługa ta jest również bardzo często wykorzystywana przez osoby prywatne – to one najczęściej zlecają ozonowanie mieszkań na Ochocie (i gdziekolwiek indziej), ale też ozonowanie biur i innych miejsc najczęściej przez nie odwiedzanych (to tam gromadzi się najwięcej tego, czego za pośrednictwem tej usługi chce się pozbyć).
Fakty na temat ozonowania, o których warto wiedzieć
Choć o czymś takim, jak ozonowanie mówi się ostatnimi czasy bardzo często, ludzie wciąż kojarzą je wyłącznie z chodzeniem ze specjalnym oprzyrządowaniem na plecach i dezynfekowaniem przystanków oraz ławek. Tak naprawdę jednak istnieje wiele rzeczy na jego temat, o których warto wiedzieć – niezależnie od tego, czy zamierza się po nie sięgnąć, czy po prostu się nim interesuje. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.
- Po ozonowanie mieszkania może sięgnąć każdy – niekoniecznie osoba zamożna. Jest usługą stosunkowo tanią i w żaden sposób nieograniczoną dla określonej grupy ludzi.
- Do ozonowania trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie, przede wszystkim sprawiając, żeby ozon był w stanie dotrzeć w jego każdy zakamarek. Choć niewiele osób o tym wie, jeszcze zanim ozonator zostanie uruchomiony należy gruntownie posprzątać całą przestrzeń, w obrębie której będzie pracował.
- Ozonowanie magazynów potrafi trwać nawet osiem godzin. Wszystko zależy tutaj od powierzchni pomieszczenia poddawanego temu procesowi. Te najmniejsze wymagają dwu- cztero-godzinnej pracy ozonatora.
- Ozon jest gazem toksycznym dla człowieka – właśnie dlatego nie należy wchodzić do ozonowanego pomieszczenia, ale też korzystać z niego bezpośrednio po wykonaniu usługi ozonowania. Ozon jednak jest też nietrwały – szybko się ulatnia, zwłaszcza przy otwartych oknach (poleca się ich otwieranie tuż po ozonowaniu).
- Zapach, który pozostawia po sobie ozonowanie przypomina ten możliwy do odczucia po burzy. Wszystko ze względu na to, że tuż po niej stężenie ozonu w powietrzu wzrasta.
- Istnieje wiele czynników decydujących o ostatecznej cenie ozonowania, jednak tym zdecydowanie najistotniejszym jest powierzchnia pomieszczenia, jakie zostanie mu poddane (im większe, tym większa jest jego cena).
Podsumowanie
Ozonowanie już od jakiegoś czasu uznaje za jedną z metod radzenia sobie z koronawirusem. Tak naprawdę jednak jest ono usługą, po którą sięgano już kilkanaście lat temu – skuteczną, sprawdzającą się w akcji i bardzo przystępną pod względem ceny. Taką jest też obecnie, a sięgnąć po nią mogą również osoby prywatne. Jest to szczególnie polecane osobom chcącym zadbać o swoje zdrowie i o to, czy poruszają się w odpowiednim dla siebie i właśnie dla niego środowisku.