Aktualizacja 16 września 2022
Wyposażenie dla jeźdźca i konia – podstawowe informacje: jeździectwo już dawno straciło status elitarnego sportu dla bogatych arystokratów. Obecnie jest to przyjemna rozrywka dla każdego. Niektórzy miłośnicy jeździectwa decydują się nawet na zakup własnego konia. Rosnąca popularność tego sportu sprawiła również, że coraz więcej osób poszukuje profesjonalnego sprzętu dla siebie i swojego wierzchowca.
Korzystanie z odpowiedniego sprzętu zapewnia o wiele wyższy poziom komfortu podczas jazdy oraz zwiększa nasze bezpieczeństwo. Większość poważnych wypadków jeźdźców powodowana jest przez brak sprzętu, zwłaszcza kasku. Nie inaczej jest w przypadku konia. O jego bezpieczeństwo również warto zadbać dobierając odpowiednie akcesoria. To, jakie dokładnie wyposażenie będą nam potrzebne, zależy w dużej mierze od naszego poziomu oraz tego, czy trenujemy jakiś określony styl jeździecki. Gdy planujemy wybrać konkretne elementy wyposażenia, dobrym rozwiązaniem jest omówienie tej sprawy z trenerem.
Podstawowy sprzęt dla jeźdźca
Kask/kasko-toczek: kask jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego jeźdźca, również amatora. Głowa to część ciała, która najczęściej może ulec wypadkowi, np. podczas upadku, więc kask dobrej jakości jest niezbędny. Od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Porządne kaski zawsze posiadają atesty, które dostosowane są do obowiązujących norm. Porządny kask możemy kupić za około 300-400 zł.
Kasko-toczek różni się od kasku tym, że jego wygląd przypomina bardziej toczek niż zwykły kask, jednak zapewnia taki sam stopień bezpieczeństwa (nie pomylić ze zwykłym toczkiem, który nie spełnia obecnie obowiązujących norm bezpieczeństwa).
Kurtki jeździeckie: zakup kurtki jeździeckiej nie jest wymagany, jeśli nie planujemy jeździć w chłodne dni. Jeśli natomiast mamy ochotę na długi sezon jeździecki, kurta jest niezbędna. Dobrej jakości kurtka powinna być przewiewna i wodoodporna. Niektóre modele są wyposażone w rozbudowany system kieszeni, które pozwolą nam zapakować niezbędna akcesoria podczas dłuższego wypadu w teren.
Rękawiczki: rękawiczki do jazdy konnej dzielą się na letnie i zimowe (ocieplane). Służą one do zabezpieczenia skóry dłoni przed obtarciami oraz pomagają w lepszym trzymaniu wodzy.
Bryczesy: to spodnie bezszwowe, które zapewniają komfort jazdy. Są grubsze niż leginsy, więc jeździ się w nich wygodniej. Poza tym pozwalają na lepsze trzymanie się w siodle.
Sztyblety/oficerki: Sztyblety to buty za kostkę, a oficerki to zabudowane, wysokie buty. Jeśli decydujemy się na zakup sztybletów, powinniśmy również dokupić odpinane cholewy, które zapewnią nam ochronę taką samą, jak oficerki. Sztyblety wydają się bardziej uniwersalnymi butami. Powinniśmy pamiętać, aby wybrane przez nas obuwie posiadało niewielki obcas. Obca jest ważny, ponieważ zabezpiecza on nasze stopy przed ześlizgnięciem się ze strzemion.
Bat: jest jednym z tych akcesoriów, których zakup nie jest konieczny, ponieważ praktycznie każdy ośrodek jeździecki posiada różnego rodzaju baty na wyposażeniu. Jednak w późniejszym okresie, kiedy będziemy już długo jeździć lub będziemy posiadać własnego wierzchowca, warto się zaopatrzyć w swój bat, dostosowany do wielkości konia. Co warto zaznaczyć, bat nie służy do bicia konia, a jego główna funkcja, to pomoc w komunikacji z wierzchowcem. Bat stanowi przedłużenie naszego ramienia i dzięki niemu możemy łatwiej skierować uwagę konia na określony punkt.
Ochraniacz na plecy: Stanowi dodatkową ochronę na kręgosłup. Nie jest to zbyt wygodny sprzęt, więc używa się go głównie podczas skoków oraz jazdy w terenie. W przypadku innych form aktywności może stanowić utrudnienie.
Podstawowe wyposażenie konia
Siodło: wybór odpowiedniego siodła zależy w dużej mierze od tego, czym jesteśmy zainteresowani w jeździectwie. Inny model nadaje się do skoków, inny do jazdy terenowej na nierównym gruncie, inny do jazdy po równym, ubitym podłożu. Dodatkowo przy wyborze siodła należy sprawdzić, czy dany model pasuje do budowy anatomicznej konia. Dobrze dobrane siodło zwiększa komfort jazdy. Wybór siodła, które nie będzie pasować naszemu wierzchowcowi, może spowodować, że zwierzę będzie niespokojne. Gdy zaistnieje taka sytuacja, należy jak najszybciej wymienić siodło na inne.
Czaprak: to podkładka pod siodło, która zapewnia komfort i chroni grzbiet konia przed otarciami. Czaprak powinien być wykonany z miękkiego, chłonnego materiału, który łatwo wysuszyć po jeździe. Na ten element wyposażenia konia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wybór materiału, który nie będzie odpowiadał zwierzęciu utrudni lub uniemożliwi jazdę.
Strzemiona: są to pałąki, które pozwalają na zajęcie prawidłowej pozycji w siodle oraz to w nich jeździec trzyma stopy podczas jazdy. Powinny być dopasowane do stopy jeźdźca.
Ogłowie: uzda wykonana przeważnie z rzemienia. W jego skład wchodzi wędziło oraz wodze. Nakłada się ją na głowę wierzchowca.
Popręg: pasek służący do zapięcia siodła pod brzuchem konia.
Puśliska: skórzane paski, na których wiszą strzemiona.